English
Edycja 11, rok 2011
Pokazywany razem z:
Dla ciebie, Polsko
Cud nad Wisłą
The Miracle on the Vistula
reż. Ryszard Bolesławski / Polska 1921 / 52’
film niemy
napisy: polskie i angielskie

Obsada

Honorata Leszczyńska, Anna Belina, Jadwiga Smosarska, Wincenty Rapacki ojciec, Edmund Gasiński, Władysław Grabowski, Stefan Jaracz, Jerzy Leszczyński, Leonard Bończa-Stępiński, Kazimierz Junosza-Stępowski, Zygmunt Chmielewski

Opis filmu

Filmoteka Narodowa prezentuje serię wydawniczą dvd - Kino Polskie Okresu "Wielkiego Niemowy"

Słowo wstępne przed projekcją wygłoszą: prof. Małgorzata Hendrykowska - konsultantka naukowa projektu oraz prof. Tadeusz Kowalski - dyrektor Filmoteki Narodowej.

W Leksykonie polskich filmów fabularnych Stanisław Janicki napisał: Dramat patriotyczny, ilustrujący dzieje wojny polsko-bolszewickiej. Sprawnie zrealizowany przez twórcę o światowej sławie na zamówienie Wydziału Propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych. Ze względu na temat i doborową obsadę aktorską cieszył się bardzo dużym powodzeniem wśród polskich widzów.

Akcja filmu rozpoczyna się w wigilijny wieczór 1919 roku na wschodnich kresach Rzeczypospolitej w dworku rodu Granowskich. W życie członków rodziny bezpardonowo wdziera się wojna wraz z bolszewickim najeźdźcą. Po wielu perypetiach zwycięskie natarcie wojsk polskich z księdzem Skorupką na czele przywraca pokój, a bohaterom pozwala wreszcie, po długiej rozłące, na rozpoczęcie nowego, szczęśliwego życia, którego początkiem staje się finałowa scena podwójnego ślubu. W sekwencji dokumentalnej zachował się zapis wręczenia Józefowi Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej w listopadzie 1920 roku.

Kopia filmu jest wirażowana (barwiona), została zdigitalizowana, zrekonstruowana, poddana zabiegom konserwacji manualnej i rekonstrukcji cyfrowej. 

Muzyka: Maciej Trifonidis Bielawski w wykonaniu Trifinidis "Motion Pictures" Project.

opracowanie: WW

Informacje o reżyserze

Ryszard Bolesławski

Urodził się w 1889 roku w Dębowej Górze (wówczas Rosja), zmarł w 1937 w Los Angeles. Młodość spędził w Odessie. W 1908 roku zgłosił się na egzamin do Moskiewskiego Teatru Artystycznego prowadzonego przez Konstantego Stanisławskiego. Dostał się jako jeden z trzech przyjętych. W 1912 roku Stanisławski założył I Studio MChAT. Tam Bolesławski debiutował jako reżyser teatralny. Ponadto zaczął kręcić filmy. Po wybuchu rewolucji bolszewickiej wyjechał do Polski, tu również zajmował się reżyserią teatralną i filmową. W 1922 roku trafił do Nowego Jorku, rok później współzałożył American Laboratory Theatre. Wykładał aktorstwo. W latach 30. należał do czołówki reżyserskiej Hollywood. Wydał też popularny podręcznik gry aktorskiej, Acting. The First Six Lessons, i beletryzowane wspomnienia z walk ułanów polskich w Rosji w czasie I wojny światowej.

Wybrana filmografia

1915 Ty yeshcho ne umesh lyubit

1921 Cud nad Wisłą / The Miracle on the Vistula

1934 Ludzie w bieli / Men in White

1934 Malowana zasłona / The Painted Veil

1935 Clive z Indii / Clive of India

1935 Nędznicy / Les Misérables

1936 Ogród Allaha / The Garden of Allah

1936 Teodora robi karierę / Theodora Goes Wild

1937 Koniec pani Cheyney / The Last of Mrs. Cheyney

Stopka

reżyseria: Ryszard Bolesławski
scenariusz: Adam Zagórski
zdjęcia: Zbigniew Gniazdowski
obsada: Honorata Leszczyńska, Anna Belina, Jadwiga Smosarska, Wincenty Rapacki ojciec, Edmund Gasiński, Władysław Grabowski, Stefan Jaracz, Jerzy Leszczyński, Leonard Bończa-Stępiński, Kazimierz Junosza-Stępowski, Zygmunt Chmielewski
właściciel praw: Filmoteka Narodowa
język: bez dialogów
barwa: kolor i cz.-b.
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›