English

Biały cieńBiały cień
Aktualności
02 sierpnia 2014
Na Horyzoncie – filmy z Wrocławia w Gdyni

W ramach współpracy między festiwalami we Wrocławiu i Gdyni w programie 39. Festiwal Filmowy w Gdyni znalazły się cztery filmy nagrodzone i zauważone podczas ostatniej, 14. edycji MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.

W programie sekcji "Na Horyzoncie" znalazły się: Biały cień Noaza Deshe, Zjazd absolwentów Anny Odell, a także Żona policjanta Philipa Gröninga i Biały Bóg Kornéla Mundruczó. Różne odcienie kina, świetnie definiujące ducha nowohoryzontowości – mówi Joanna Łapińska, dyrektorka artystyczna T-Mobile Nowe Horyzonty. - To świetna okazja, aby polskie kino „przejrzało się” w kinie międzynarodowym.

Dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni, Michał Oleszczyk: Po „Gdyni na Horyzoncie” pora na Horyzonty w Gdyni. Obecność najlepszych filmów nowohoryzontowych umożliwi naszym widzom na poszerzenie festiwalowego doświadczenia o nowe, odważne kino artystyczne z całego świata.

Biały Bóg Kornéla Mundruczó (Węgry, Niemcy, Szwecja 2014), to połączenie melodramatu, kina przygodowego i filmu o zemście, niepokojąca metafora polityczna, będąca komentarzem do tego, co obecnie dzieje się na Węgrzech i w całej Europie. Na Węgrzech wprowadzono właśnie prawo, które nakłada poważne ograniczenia na wszystkich właścicieli psów-mieszańców. 13-letnia Lili zaciekle walczy o to, by zatrzymać swojego czworonoga, Hagena.

W filmie Biały cień (Tanzania, Niemcy, Włochy 2013) reżyser Noaz Deshe opowiada o dramacie albinosów w Tanzanii, Kenii i Kongo. Film otrzymał Nagrodę Luigi De Laurentisa za debiut na festiwalu w Wenecji, jest także zwycięzcą Nowych Horyzontów i laureatem Nagrody Publiczności.

Zjazd absolwentów (Szwecja 2013) to wielopiętrowy film znanej z kontrowersyjnych akcji szwedzkiej artystki Anny Odell jest jednocześnie fabułą, dokumentem i performance’em. Wielokrotnie nagradzany film (m.in. w Wenecji) jest rekonstrukcją zjazdu absolwentów z jej udziałem. Ale to dopiero połowa projektu – w drugiej części reżyserka obdzwania byłych kolegów z klasy, a także nagrywa ich reakcje podczas prezentacji filmu.

Philip Gröning jest autorem scenariusza, zdjęć i jednocześnie reżyserem filmu Żona policjanta (Niemcy 2013), laureata Nagrody Specjalnej w Wenecji. Opowiada o młodym małżeństwie, na pierwszy rzut oka bardzo szczęśliwym. Ona realizuje się jako matka, a uśmiechnięty mąż pracuje w policji. Jednak za drzwiami ich domu rzeczywistość nie jest już taka kolorowa. Gnębiony przez niespełnione aspiracje mężczyzna zaczyna znęcać się nad żoną.

T-Mobile Nowe Horyzonty ma status Partnera 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Podczas ostatniej edycji T-Mobile Nowe Horyzonty Festiwal w Gdyni zaprezentował autorski program pokazów zaproponowany przez Michała Oleszczyka. Była to podwójna projekcja filmowa, utrzymana w tradycji amerykańskiego „double-bill”, w trakcie której widzowie obejrzeli dwa filmy z 1971 roku: jeden zagraniczny (Ponure chwile Mike’a Leigh) i jeden polski (Za ścianą Krzysztofa Zanussiego). Tytuły były dobrane w taki sposób, aby filmy wchodziły ze sobą w dynamiczny dialog tematyczny, formalny, kulturowy. Po zakończonym pokazie Michał Oleszczyk poprowadził warsztaty z publicznością, w trakcie których wspólnie z widzami przeanalizował podobieństwa i różnice między filmami.

© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›