English
Kiedy, gdzie
27 lipca, 18:45
  Metka
Czy chcesz obejrzeć ten film?
tak, wybieram się
na ten film
nie jestem pewien/na,
alternatywnie
już widziałem/am,
nie wybieram się
Zapisz
Metki innych
58
29
124
wyświetlanie: wszystkie
Kadry Wrocławia
Images of Wrocław

O wydarzeniu

Wroocław – miasto studentów, reż. Jadwiga Plucińska, 1947, 12'

Jeden z nielicznych filmów mówiących o życiu pierwszych wrocławskich żaków. W dokumencie odkryjemy, z jakimi problemami, zarówno materialnymi, jak i duchowymi, spotykali się wrocławscy studenci. Poza śledzeniem perypetii trojga bohaterów warto zwrócić uwagę na warunki, w jakich odbywały się pierwsze wykłady, na pierwszych wrocławskich profesorów i na panoramę Wrocławia lat 40.

Wrocław 1959, reż. Jadwiga Plucińska, 1959, 10'

Wrocław roku 1959 jest miastem kontrastów. Z jednej strony pulsujące życiem, nowoczesne śródmieście, z drugiej zaniedbane, ciągle jeszcze leżące w ruinach przedmieścia. Ale nawet w warunkach, które dla dzisiejszego mieszkańca miasta wydawałyby się karygodne, można znaleźć przysłowiowy własny kąt, gdzie można urządzić sobie życie.

Fakty i ludzie, reż. Robert Stando, 1970, 17'

W szeregu retrospekcji ze starych kronik z lat 40. i 50. zilustrowano tu proces zagospodarowywania miasta i regionu przez polskich osadników. Na uwagę zasługuje sekwencja, w której po raz pierwszy w filmie użyto odwołań do istniejących dotychczas jedynie w sferze domysłów, niemieckich band dywersyjnych jak Wherwolf czy Greek Gross.

Ich miasto, reż. Bogusław Rybczyński, 1974, 10'

Wspomnienia trójki mieszkańców Wrocławia i ich własne spojrzenie na miasto i jego historię. Materiał zawiera szereg zdjęćwartościowych pod względem poznawczym . Między innymi będziemy mieli okazję zobaczyć i posłuchać, jak Tadeusz Makarewicz, operator Polskiej Kroniki Filmowej, wspomina pierwsze dni po upadku Festung Breslau i okres formowania się polskiej władzy w mieście.

Druga młodość miasta, reż. Kazimierz Oracz, 1972, 30'

Historia miasta przecięta datą 1945 roku. W pierwszej części śledzimy wykorzystywane przez oficjalną propagandę odwołania do mitu piastowskiego, wraz z całą jego symboliką. Następnie początki kształtowania się polskiej władzy w mieście i budowa nowego miasta. Głównym tematem filmu jest tytułowa druga młodość miasta, której symbolem są nie tylko nowoczesne wówczas, a dziś szpecące miasto blokowiska, ale także młodzi mieszkańcy wraz z ich codziennymi troskami i radościami. Ponadto powędrujemy szlakiem najciekawszych i najbardziej charakterystycznych dla naszego miasta miejsc.

Opracowanie: materiały nadesłane

Informacje o reżyserze

Stopka

barwa: kolor
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›