English
Seanse
30 lipca, 22:00
  Metka
Czy chcesz obejrzeć ten film?
tak, wybieram się
na ten film
nie jestem pewien/na,
alternatywnie
już widziałem/am,
nie wybieram się
Zapisz
Metki innych
65
42
81
wyświetlanie: wszystkie
Zew morza
The Call of the Sea
reż. Henryk Szaro / Polska 1927 / 126’
napisy: angielskie

Obsada

Maria Malicka, Jerzy Marr, Mariusz Maszyński, Nora Ney, Antoni Różański, Józefa Modzelewska, Oktawian Kaczanowski, Stanisława Słubicka, Antoni Bednarczyk

Opis filmu

Odrestaurowany w ramach projektu NITROFILM Filmoteki Narodowej przedwojenny Zew morza powstał na podstawie scenariusza popularnego wówczas powieściopisarza Stefana Kiedrzyńskiego. To połączenie efektownego kina marynistycznego z wątkami romansowymi i sensacyjnymi było przebojem polskiego kina w latach 20. Pokazowi na Rynku będzie towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu zespołu pod przewodnictwem Krzesimira Dębskiego, autora nowej muzyki do filmu. Seans we współpracy z Filmoteką Narodową.

Dwunastoletni Stach, syn młynarza, zaczytuje się w powieściach o morzu, marzy o podróżach po dalekich oceanach, egzotycznych krajach i szalonych przygodach. Po latach zostaje oficerem na wielkim żaglowcu handlowym i cieszy się dużym zaufaniem właściciela okrętu, Van Loosa. Zdobywa też serce jego córki, Joli. Bosman Rudolf, który kocha się w Joli i ją napastuje, zostaje wyrzucony z okrętu przez jej ojca. Bosman postanawia zemścić się na Stachu. Van Loos proponuje Stachowi, by został jego wspólnikiem i zięciem. Stach zgadza się i jedzie do swoich rodziców po błogosławieństwo. W rodzinnej wsi spotyka Hankę, towarzyszkę swoich dziecięcych zabaw, córkę właściciela majątku, w którym rodzice Stacha dzierżawią młyn. Dawna przyjaźń i wspomnienia sprawiają, że Stacha i Hankę zaczyna łączyć miłość. Stach postanawia zerwać z Jolą. Hanka jednak, by pomóc rodzicom w podupadającym gospodarstwie, decyduje się wyjść za mąż za bogatego sąsiada, Karola. Zrozpaczony Stach zaciąga się do polskiej marynarki i poświęca się pracy nad wynalazkiem. Kiedy dowiaduje się o tym bosman Rudolf, jeden z członków szajki przemytników, Stach zostaje napadnięty i uwięziony na starym kutrze. Tymczasem Hanka zrywa z Karolem i przyjeżdża do Gdańska, by odszukać Stacha. Przypadkiem dowiaduje się, że jej ukochany został uprowadzony. Hanka powiadamia policję. W wyniku pościgu za kutrem przemytników ginie bosman Rudolf, a Stach zostaje uwolniony. Nic już nie stoi na przeszkodzie miłości Stacha i Hanki.

Pokazowi na Rynku będzie towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu zespołu pod przewodnictwem Krzesimira Dębskiego, autora nowej muzyki do filmu, w składzie Magda Małecka-Wippich, Łukasz Błaszczyk, Wojciech Sławiński, Artur Kasperek, Piotr Maślanka, Anna Kalska, Sylwester Sobola, Karol Mankowski – akustyk.

Informacje o reżyserze

Henryk Szaro

(1900 - 1942) Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, jeden z najważniejszych reżyserów polskiego kina przedwojennego. Absolwent słynnej szkoły przy Teatrze Narodowym w Piotrogrodzie (obecnie Sankt Petersburg). Był uczniem Wsiewołoda Meyerholda, rosyjskiego reżysera i aktora, propagatora konstruktywizmu w teatrze. Był współzałożycielem Polskiego Związku Producentów Filmowych, a w 1929 roku został członkiem honorowym francuskiego Union des Artistes Cinematographiques w Nicei. Dokonał wielu filmowych adaptacji dzieł literackich, m.in.  Mocny człowiek (1929), Dzieje grzechu (1933), Ordynat Michorowski (1937). Realizował także filmy o tematyce żydowskiej, m.in. Ślubowanie (1937). Po wybuchu II wojny światowej wyjechał do Wilna, w 1942 roku wrócił jednak do Warszawy, na teren getta warszawskiego. Najprawdopodobniej w nocy z 8 na 9 czerwca 1942 roku został wyciągnięty z mieszkania przy ulicy Pańskiej wraz z teściem i zastrzelony na ulicy.

Wybrana filmografia

1925 Rywale

1926 Czerwony błazen

1928 Dzikuska

1930 Na Sybir

1933 Dzieje grzechu

1937 Ślubowanie

Stopka

reżyseria: Henryk Szaro
scenariusz: Stefan Kiedrzyński
zdjęcia: Seweryn Steinwurzel
muzyka: Krzesimir Dębski
obsada: Maria Malicka, Jerzy Marr, Mariusz Maszyński, Nora Ney, Antoni Różański, Józefa Modzelewska, Oktawian Kaczanowski, Stanisława Słubicka, Antoni Bednarczyk
producent: Władysław Markiewicz, Maria Hirszbein
produkcja: Leo-Film
właściciel praw: Filmoteka Narodowa
język: polski
barwa: cz.-b.
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›