English

Wataha reż. Crystal MoselleWataha reż. Crystal Moselle
Aktualności
25 lipca 2015
Międzynarodowy Konkurs Filmy o Sztuce

W Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce znalazło się 13 nowatorskich, kreacyjnych dokumentów oraz docu-fiction o sztuce, muzyce i kulturze. Jednym z filmów jest wyróżniona na tegorocznym Berlinale nagrodą FIPRESCI Ręczna robota włoskiego twórcy Francesco Clerici, który kieruje uwagę widzów na misterny proces tworzenia rzeźby. Reżyser pokazuje, czym dokładnie zajmują się artyści mediolańskiej Fonderia Artistica Battaglia, tworzący prace w oparciu o opracowaną w starożytności technikę "na tracony wosk".

W konkursie znalazł się także film znanego nowohoryzontowej publiczności Marka Cousinsa, który powraca na festiwal z Być może życie, zrealizowanym z irańską reżyserką Manią Akbari. Twórcy zastanawiają się nad zanikającą tradycją epistolarną i racją bytu jej uwspółcześnionej formy, jaką są wideolisty. Warto zwrócić także uwagę na pokazywanego na Berlinale Czarnego prezydenta Mpumelelo Mcaty, który odkrywa postać Kudzanaia Chiurai - kontrowersyjnego afrykańskiego artysty, pierwszego czarnoskórego absolwenta wydziału sztuk pięknych na Uniwersytecie w Pretorii, piętnowanego w kraju za stworzony wcześniej niepochlebny portret polityka Roberta Mugabe.

Kolejnym konkursowym filmem jest Ceremonia Szwedki Liny Mannheimer, portret Catherine Robbe-Grillet, autorki Cérémonies de femmes - jednej z pierwszych książek portretujących środowisko BDSM. Catherine, najsłynniejsza francuska domina, opowiada o praktyce poszerzania zmysłowych i emocjonalnych doznań. Praktyce, której korzenie tkwią w literaturze de Sade'a, Masocha, Bataille'a i byłego męża Catherine, Alaina Robbe-Grilleta.

W programie również Performer Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy o Oskarze Dawickim oraz wyróżniony na Berlinale THINK:FILM Award, Fassbinder - kochaj, nie żądaj duńskiego twórcy Christiana Braada Thomsena o legendzie niemieckiego kina. W konkursie startuje również Wataha Crystal Moselle, wyróżniona Nagrodą Jury na Festiwalu Filmowym Sundance.

Na dużym ekranie będzie można zobaczyć także 35 krów i kałasznikow Oswalda von Richthofena, B-MOVIE: Namiętność i dźwięk w Berlinie Zachodnim pokazujący scenę muzyczną i życie towarzyskie miasta lat 80., filozofujący Pełzający ogród Jaspera Sharpa i Tima Grabhama oraz Horyzonty Eileen Hofer, film o dążeniu do precyzji graniczącej z perfekcją w balecie, który nie tylko jest niemal narodową sztuką na Kubie, ale i oddechem wolności w opresyjnym systemie politycznym.

© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›